Vidalama Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Dikişler;

Dikişleriniz ameliyattan 14 gün sonra doktorunuz tarafından alınacaktır. Bu süre zarfında yaranızın olduğu bölgeyi kuru ve temiz tutmanız gerekmektedir.

Pansuman;

Yaranızın sürekli olarak pansumana ihtiyacı yoktur. Sadece ameliyattan sonra üç gün süre ile kapalı kalması gerekmektedir.

Pansumanınız hastaneden taburcu olurken doktorunuz tarafından yapılacaktır. Eğer bu üç gün içerisinde açılırsa, yaranızın üzerine hiç bir şey sürmeden, sadece steril bir gazlı bez koyunuz ve herhangi tıbbi bir flasterle yapıştırınız. Üç gün sonunda pansumanınızı çıkartıp atabilirsiniz. Pansumanınız açıldıktan sonra yaranız, iç çamaşırınızın veya pijamanızın lastiğiyle temas etmemelidir. Bu yüzden, lütfen öncelikle içinize bir atlet giyiniz ve diğer kıyafetlerinizi üzerine giyiniz. Ne zaman olursa olsun, yaranızdan herhangi bir sıvı geldiğini fark ederseniz, mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Korse;

Ameliyattan sonra 3 ay boyunca korse kullanmanız gerekmektedir. Korse, yatakta takılıp, ayağa korse ile kalkılmalıdır. Ayaktayken ve otururken, korseniz hep belinizde olmalıdır. Yatarken korse takmanıza gerek yoktur. Korse çıplak vücuda takılmamalı, mutlaka altına ince, pamuklu bir çamaşır giyilmelidir. Terlendiği takdirde bu çamaşır derhal değiştirilmeli, yara, özellikle ilk iki hafta, kuru ve temiz tutulmalıdır. Korsenin üzerine istediğiniz gibi giyinebilirsiniz. 2 haftadan sonra, banyo yaparken korsenizi çıkarabilirsiniz. Fakat korseniz belinizde değilken belinizi mümkün olduğunca az hareket ettirmeli, kesinlikle öne eğilmemelisiniz. Banyodan çıkınca hemen kurulanıp, ilk iş korsenizi giymeniz gerekmektedir. Korsenizin çıkarılmasına sadece doktorunuz karar verebilir.

Banyo;

Dikişleriniz alınana kadar banyo yapamazsınız. Yaranızı koruyarak saçlarınızı yıkayabilir ve vücudunuzu sabunlu bir bez ile silebilirsiniz. Dikişler alındıktan 1 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Banyo esnasında yaranızı kesinlikle keselemeyiniz.

Yatak;

İdeal yatak, sunta üzerine konmuş sert yaylı yataktır. Yatağın ortopedik olması şart değildir. Aşırı sert, aşırı yumuşak zeminlerde ve pamuk şilte üzerinde yatmayınız. Yatağa sadece ve sadece doktorunuzun gösterdiği şekilde yatıp – kalkınız, aksi takdirde şiddetli bir kas spazmı ve bel ağrısı yaşayabilirsiniz.

Tuvalet;

Sadece alafranga tuvalet kullanınız ve tüm ihtiyaçlarınızı dik bir şekilde oturarak karşılayınız.

Diyet;

İstediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken husus, özellikle yatakta geçirilen dönemde, çok hızlı kilo alınabilinmesidir. Aldığınız her kilo belinize ekstra yük olarak binecektir. Dolayısıyla ideal kilonuzu koruyunuz.

Oturma;

İlk iki hafta boyunca sadece yemek yerken ve tuvalette oturunuz. Bunun dışında oturmak yasaktır. Oturduğunuz zaman sert ve arkalıklı bir sandalyeye dik olarak oturunuz. İkinci iki hafta boyunca, oturma sürenizi 2 saate kadar çıkarabilirsiniz. 1 aydan sonra bu yönde bir kısıtlama yoktur.

Yürüyüş;

İlk bir hafta boyunca, evinizin içinde her gün 4 kez, en az 15 er dakika yürümeniz gerekmektedir. İkinci hafta bu süreyi iki katına çıkarınız. İkinci iki haftada ise, evinizden çıkarak, kendinizi üşütmeden ve 1 saati aşmamak kaydıyla, yürüyüşler yapınız. Bir aydan sonra ise, ömrünüzün sonuna kadar, günde en az bir saatlik bir yürüyüş programı oluşturun.

Egzersiz;

İlk üç ay boyunca, yürüyüş dışında hiçbir egzersiz yapmayınız.

Ağırlık;

İlk bir ay boyunca hiç ağırlık kaldırmayınız. Bir aydan sonra, ömrünüzün sonuna kadar kaldırabileceğiniz maksimum ağırlık, ideal olarak, 20 kg olmalıdır.

Cinsel Aktivite;

İlk bir ay boyunca kaçınılmalıdır. Takip eden aylarda ise, sadece yan yatar pozisyonda ilişkiye girebilirsiniz. Üç aydan sonra herhangi bir kısıtlama yoktur.

İlaçlar;

İlk on gün boyunca doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. İlaçlarınızı tok karnına yutunuz. On günden sonra ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Eğer ilaçları kestikten sonra tekrar ağrınız olursa, aynı ilaçları 5 günlük bir kür halinde tekrar kullanabilirsiniz.

İşe Geri Dönmek;

Ameliyattan bir ay sonra, normal yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Fakat işe başlama süresi, ameliyattan sonra, hafif işler için 6 hafta, ağır işler için 3 aydır.

Alkol ve Sigara;

Bu maddeler, genel olarak, sağlığınız açısından sakıncalıdır. Fakat özellikle sigara kemik kaynamasını geciktirdiği için, ameliyattan sonra en az 3 ay boyunca kaçınılmalıdır.

Kontrol;

Ameliyattan iki hafta sonra dikişlerinizi aldırmaya gelmeniz gerekmektedir. Ameliyatın 6. ve 12. haftalarında ise radyolojik kontrolünüz vardır. Kontrol zamanları dışında sormak istediğiniz herhangi bir konu olursa doktorunuzu arayınız.