Kısa Biyografi

Anasayfa Kısa Biyografi

1974 senesinde, İstanbul’da, Osmanbey’de dünyaya geldim. Annemin (Güler Boran) baba tarafı Bulgaristan göçmeni, anne tarafı ise Arap kökenlidir.

Babamın (Orhan Boran) baba tarafı Osmanlı-Rus harbinde Anadolu’ya gelmiş Abhaz kökenli bir aile; anne tarafı ise Mersinlidir.

 

İstanbul’da doğan 3. kuşak olduğum için artık memleketim sorulduğunda kısaca “İstanbul” diyorum.

Annem de babam da eğlence sektöründe çalışıyorlardı. Annem tiyatro sanatçısıydı, babam ise radyoculuktan köşe yazarlığına kadar birçok alanda mesleğini icra ediyordu. Benim tıbba ilgim babamın babası, yani dedem Hikmet Boran sayesinde oldu.

1901 doğumlu olan dedem, Osmanlı’nın son döneminde askeri tıp fakültesi olan Tıbbıye-i Şahane’ye başlamış, 1. Dünya Savaşı’nın kaybı ile birlikte İstanbul’un İngiliz işgaline şahit olmuş, Anadolu’ya geçerek Sivas Kongresi’ne delege olarak katılmış, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılıp, Cumhuriyetin ilanından sonra da okula dönüp eğitimini tamamlayarak, önce hekim sonra da Genel Cerrahi uzmanı olmuş, tarihi bir şahsiyettir.

1975 senesinde Osmanbey’den Suadiye’ye taşındık ve 1979 senesinde mahallemizin mektebi olan Turhan ve Mediha Tansel İlkokulu’na başladım. Ardından ortaokulu Kültür Koleji’nde, liseyi ise Semiha Şakir Lisesi’nde bitirdim. 1991 yılında girdiğim Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1997 yılında mezun oldum.

Yine aynı yıl Marmara Üniversitesi Nöroşirürji Anabilim Dalı’nda ihtisasa başladım. İhtisasım esnasında bir dönem University of Southern California’ya giderek, dünyaca ünlü beyin cerrahı Profesör Apuzzo’nun ameliyatlarını izleme fırsatı buldum. Tıp Fakültesi’nden de bir sınıf küçüğüm olan sevgili eşim Perran Boran ile 1999 yılında arkadaşlığa başlayıp, 2000 senesinde evlendik.

Kendisi şu anda halen Marmara Üniversitesi Pediatri Anabilim Dalı’nda Profesör ve Sosyal Pediatri Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır. 2002 senesinde ise oğlumuz Boğaçhan Boran dünyaya geldi.

Aynı sene Nöroşirürji Uzmanı ünvanı ile mezun oldum.

Uzmanlığımı aldıktan sonra askerlik vazifemi Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Hastanesi’nde, Beyin Cerrahisi Uzmanı olarak yaptım.

 

Bu dönemde ayrıca, resmi görevlendirme ile GATA Ankara Mikroşirürji Laboratuvarları’nda, mikroşirürji eğitimi aldım. Akabinde Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde mecburi hizmetimi tamamladım.

Askerlik hizmetimi ve mecburi hizmetimi tamamladıktan sonra devletten ayrılarak özel sektöre geçtim. Yedi sene Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde çalıştım. Bu dönemde ayrıca Sinir Sistemi Derneği’nde yönetim kurulu üyesi olarak vazife yaptım. Ardından Türk Diyanet Vakfı’nın 29 Mayıs Hastanesi’ne geçtim. Daha sonra bir dönem devlete dönerek, önce Maltepe Devlet Hastanesi’nde, daha sonra ise, yeni ismi ile Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nde vazife yaptım.

2020 yılında tekrar devletten ayrılarak Academic Hospital’da hem Beyin Cerrahisi Uzmanı hem de Başhekim Yardımcısı olarak görev yapmaya başladım.

2021 yılında Nöroşirürji Doçenti ünvanını aldıktan sonra idari görevimi bırakıp, akademik çalışmalara ağırlık verdim. Şu anda halen Galata Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde Öğretim Üyesi ve Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Danışma Kurulu üyesiyim.

 

Mesleki olarak Nöroşirurjinin tüm alanlarında hizmet vermeme rağmen, daha zevk alarak çalıştığım alanlar, omurga cerrahisi, çocuk beyin cerrahisi, periferik sinir cerrahisi ve tümör cerrahisidir.

Hobilerimi ise seyahat etmek, yemek pişirmek, özellikle tarih-felsefe-dünya dinleri konusunda okumak, sinema ve tiyatro olarak özetleyebilirim.

 

Ekim 2022’den beri de hastalarımı Hisar Intercontinental Hospital’da kabul ediyorum.