Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Konular

DİKİŞLER;

Cildiniz intrakutan (estetik) dikilerek kapatılmıştır. Dolayısıyla alınacak dikişiniz yoktur.

PANSUMAN;

Yaranızın sürekli olarak pansumana ihtiyacı yoktur. Sadece ameliyattan sonra üç gün süre ile kapalı kalması gerekmektedir. Pansumanınız hastaneden taburcu olurken doktorunuz tarafından yapılacaktır. Eğer bu üç gün içerisinde açılırsa, yaranızın üzerine hiç bir şey sürmeden, sadece steril bir gazlı bez koyunuz ve herhangi tıbbi bir flasterle yapıştırınız. Üç gün sonunda pansumanınızı çıkartıp atabilirsiniz. Ne zaman olursa olsun, yaranızdan herhangi bir sıvı geldiğini farkederseniz, mutlaka doktorunuza başvurunuz.

BANYO;

Ameliyat olduktan 1 hafta sonra banyo yapabilirsiniz. Banyo esnasında yaranızı kesinlikle keselemeyiniz.

YATAK;

İdeal yatak, sunta üzerine konmuş sert yaylı yataktır. Yatağın ortopedik olması şart değildir. Aşırı sert, aşırı yumuşak zeminlerde ve pamuk şilte üzerinde yatmayınız. Ayrıca boyun yastıklarının kullanımı da konforu arttırabilir.

TUVALET;

Sadece alafranga tuvalet kullanınız ve tüm ihtiyaçlarınızı dik bir şekilde oturarak karşılayınız.

DİYET;

İstediğiniz herşeyi yiyebilirsiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken husus, özellikle yatakta geçirilen dönemde, çok hızlı kilo alınabilinmesidir. Aldığınız her kilo omurganıza ekstra yük olarak binecektir. Dolayısıyla ideal kilonuzu koruyunuz.

BOYUNLUK;

İlk bir hafta gece-gündüz, ikinci hafta ise sadece gündüzleri takılmalıdır. Daha uzun süreli boyunluk kullanımı, boyun kaslarınızı güçsüzleştireceği için sakıncalıdır. Boynunuz çok terlediği veya tahriş olduğu takdirde, boyunluğunuzun içine ince bir tülbent koyabilirsiniz. Ayrıca terlediğinizde, boyunluğunuzu çıkartıp, boynunuzu oynatmadan, boynunuzu kolonyalı mendille silip, boyunluğunuzu da sabunlu suyla silip kuruladıktan sonra tekrar takabilirsiniz.

YÜRÜYÜŞ;

İlk bir hafta boyunca, evinizin içinde her gün en az 4 kez, en az 15 er dakika yürümeniz gerekmektedir. İkinci haftada ise, evinizden çıkarak, kendinizi üşütmeden ve 1 saati aşmamak kaydıyla, yürüyüşler yapınız. Bir aydan sonra ise, ömrünüzün sonuna kadar, günde en az bir saatlik bir yürüyüş programı oluşturun.

EGZERSİZ;

İlk bir ay boyunca, yürüyüş dışında hiçbir egzersiz yapmayınız.

AĞIRLIK;

İlk bir ay boyunca hiç ağırlık kaldırmayınız. Bir aydan sonra, ömrünüzün sonuna kadar kaldırabileceğiniz maksimum ağırlık, ideal olarak, 20 kg olmalıdır.

CİNSEL AKTİVİTE;

İlk iki hafta boyunca kaçınılmalıdır. Daha sonra herhangi bir kısıtlama yoktur.

İLAÇLAR;

İlk on gün boyunca doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. İlaçlarınızı tok karnına yutunuz. On günden sonra ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Eğer, ilaçları kesdikten sonra, ilk bir aylık dönemde ağrınız olursa, aynı ilaçları 3 günlük bir kür halinde tekrar kullanabilirsiniz.

ARABA KULLANIMI;

Arabanın içindeki, durup kalkma hareketleri boynunuzda kas spazmına ve ağrıya neden olabileceği için, mümkünse, ilk 2 hafta hiç arabaya binilmemeli, ilk 4 hafta ise kesinlikle araba kullanılmamalıdır.

İŞE GERİ DÖNMEK;

Ameliyattan 2 hafta sonra, tamamen eski yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Fakat işiniz ne olursa olsun, işe başlama süresi, ameliyattan sonra 4 haftadır.

ALKOL VE SİGARA;

Bu maddeler, genel olarak, sağlığınız açısından sakıncalıdır.

KONTROL;

Ameliyattan bir hafta sonra yara kontrolüne, bir ay sonra ise genel kontrole gitmeniz gerekmektedir. Bu süre zarfında, sormak istediğiniz herhangi bir konu olursa, doktorunuzu arayınız.